Dni wolne 2023 planowanie urlopu

Dni wolne w 2023 roku. Jak mądrze wykorzystać urlop?

Kasia Kowalska

Kasia Kowalska

Członek zaspołu Manufaktury Kalendarzy

Zgodnie z artykułem 152. Kodeksu Pracy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop może być przeznaczony na dowolny, wybrany przez pracownika cel, ze wskazaniem na faktyczny odpoczynek od pracy. Zgodnie z prawem wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

 • 20 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
 • 26 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się okresy nauki, z tytułu ukończenia m.in. szkoły zawodowej, szkoły średniej, studiów wyższych (okresy nauki nie są łączone).

Na szczęście nie tylko dni urlopowe są dniami wolnymi od pracy. Rok kalendarzowy jest pełen świąt, które zapewniają pracownikom brak konieczności wykonywania obowiązków służbowych. Niektóre z nich przypadają w piątki lub poniedziałki, co skutkuje samoistnym przedłużeniem weekendu. Inne zaś mają miejsce w środku tygodnia, a to daje wiele możliwości do zaplanowania dłuższego wolnego przy jednoczesnym odebraniu tylko kilku dni z wymiaru ustawowego urlopu wypoczynkowego. Należy wziąć także pod uwagę święta, które przypadają na soboty i niedziele.

Kiedy wypadają dni wolne w 2023 roku?

Dni wolne od pracy to:

 • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok,
 • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli,
 • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
 • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
 • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy,
 • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja,

Dni wolne 2023 planowanie urlopu

 • 28 maja (niedziela) – Zielone Świątki,
 • 08 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
 • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia (poniedziałek) – Pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia (wtorek) – Drugi dzień Bożego Narodzenia.

Aby ułatwić planowanie urlopu, uporządkujemy dni wolne, dzieląc je na długie weekendy i te w środku tygodnia. Warto pamiętać, że najlepiej zarezerwować miejsca na spędzenie urlopu już na początku roku. A te, które wypadają na początku roku, już teraz. Wszystkim polecam sięgnąć po kalendarz. I ten z biurkai ten ze ścianyw kuchni. A jeśli jeszcze szukasz kalendarza na rok 2023, napisz do nas. Stworzymy kalendarz specjalnie dla Ciebie. Ważne, abyś to zanotował, by cieszyć się długim wypoczynkiem.

Długie weekendy w 2023 roku:

Poniżej mamy listę długich weekendów według kalendarza na 2023 r. Uwzględnione zostały również takie sytuacje, w których należy wziąć 1 dzień urlopu, tak aby razem z dniami ustawowo wolnymi od pracy oraz sobotą i niedzielą uzyskać wolne bez przerwy. Podpowiadamy, kiedy można dłużej odpocząć:

 • 06 – 08.01.2023 – Święto Trzech Króli – 3 dni wolne,
 • 08 – 10.04.2023 – Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny – 3 dni wolne,
 • 29.04 – 03.05 – Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja – 5 dni wolnych,
 • 08 – 11.06.2023 – Boże Ciało – 4 dni wolne,
 • 12 – 15.08.2023 – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 4 dni wolne,
 • 23 – 26.12.2023 – Boże Narodzenie (pierwszy dzień), Boże Narodzenie (drugi dzień) – 4 dni wolne.

Urlop zimowy — wydłużenie urlopu w zimie

Jeżeli na początku roku wykorzystamy 4 dni z urlopu wypoczynkowego, to łącząc go z długim weekendem oraz z Sylwestrem, możemy mieć 9 dni wolnych. Można jeszcze uwzględnić ostatni tydzień grudnia 2022 i zaplanować 2 tygodnie zaoszczędzając 2 dni urlopu. Dobre rozwiązanie na pierwszy urlop w nowym roku.

Od 16 stycznia zaczyna się sezon ferii zimowych w naszym kraju:

 • 16 – 29 stycznia 2023 r. – województwo: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • 23 stycznia– 5 lutego2023r.-województwo:podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r. – województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
 • 13 – 26 lutego 2023 r. – województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Urlop wiosenny — kiedy go zaplanować?

Pierwsze wiosenne dni wolne przypadają w kwietniu, jest to wcześniej wspomniany długi weekend, związany ze świętami Wielkanocnymi przypadającymi na drugi weekend miesiąca.

Następne dni urlopu możemy połączyć z majówką. Wypoczynek majówkowy możemy rozpocząć 29 kwietnia w sobotę. Święto 1 i 3 maja wypada w poniedziałek i środę. Prawdopodobnie część pracodawców 2 maja zaplanuje dzień wolny, za odpracowaniem (np. wcześniejsza lub inna kolejna sobota). Nawet jeżeli będzie to zwykły dzień pracy, 1 dzień urlopu zapewni nam 5 wolnych dni. Gdy skorzystamy z 3 dni urlopu – tzw. majówka będzie trwała aż 9 dni (licząc z weekendami). Przy planowanym urlopie dwutygodniowym zaoszczędzimy dwa dni. Tradycyjnie święto Zielone Świątki zawsze wypadają w dzień wolny od pracy, tj. niedzielę.

Urlop letni — wydłużenie urlopu 2023

Z początkiem czerwca można już planować urlop wakacyjny. Boże Ciało (w tym roku jest to 8.06.) jest dniem wolnym od pracy. Zaplanujemy krótki odpoczynek, a składając wniosek urlopowy na 9.06 – będą to 4 dni. Przy 4 dniach urlopu możemy zorganizować nawet 9 dni wolnych. Przy urlopie 2 tygodniowym (np. 3-18.06) zaoszczędzimy 1 dzień z dostępnego limitu. Jest to ostatni dobry termin przed sezonem wakacyjnym i zwiększoną ilością turystów. Dodatkowo w dniu 23.06. przewidywane jest zakończenie roku szkolnego.

Następne połączenie długich weekendów może nastąpić dopiero w sierpniu. Święto 15.08 przypada we wtorek. Możemy zaplanować urlop na 1 dzień (poniedziałek 14.08) lub na pozostałe 4 dni tygodnia. Wliczając weekendy, możemy zorganizować wypoczynek trwający od 4 do 9 dni.

Urlop jesienny — długie weekendy 2023

Sezon wakacyjny za nami, a to oznacza duże różnice cenowe w kurortach na południu europy. Również w Polsce we wrześniu i październiku można wyrwać się na krótki i niedrogi urlop. Niestety w tych miesiącach nie przypadają żadne długie weekendy.

W listopadzie mamy dwa ważne święta: 1 i 11 listopada. Pierwsze święto wypada w środę, to znaczy, że rozpoczynając wolne na koniec października, skrócimy tydzień pracy minimum o 2 dni. 11 listopada w tym roku wypada w sobotę. Zgodnie z przepisami, pracodawca musi wskazać dodatkowy wolny dzień w okresie rozliczeniowym (np. przy 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, będzie to listopad, przy 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym, wolny dzień będzie się należał między październikiem a grudniem). Pracodawcy przyjmują różne rozwiązania, np. przy jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym pracownik może wybrać inny wolny dzień w danym miesiącu. Jeżeli jest to 4-miesięczny okres rozliczeniowy, pracodawca może wskazać taki dzień jako wolny również w innym miesiącu. Pracodawca może także np. określić 2 dni do wyboru jako wolne, do ustalenia wewnątrz organizacji (np. przed lub po 1 listopada/11 listopada). Jest to dobry moment wypoczynku dla osób, które preferują ciszę i spokój, a także nie przeszkadza im jesienna aura.

Urlop zimowy — wydłużenie urlopu 2023

Wigilia w 2023 roku przypada w niedzielę, natomiast dni świąteczne 25.12 i

26.12. na poniedziałek i wtorek co skraca tydzień pracy do 3 dni. Bardzo dobra wiadomość i możliwość organizacji wypoczynku (9 dni kalendarzowych), gdy mamy tylko 3 dni urlopu. Mała niedogodność to Nowy Rok, który przypada w niedzielę, ale to będziemy planować na kolejny rok.

Powiązane artykuły

Ciekawostki

Jak zaplanować dzień, tydzień, miesiąc i godzinę?

Dobre planowanie czasu to nie lada umiejętność. Mało kto z nas potrafi, bez wcześniejszej nauki, garści doświadczeń i porad bardziej doświadczonych osób tak zorganizować …

czytaj dalej
skąd wziął się kalendarz? Jak powstał? Ciekawostki

Historia kalendarza – skąd wziął się popularny dziś terminarz?

Kalendarzami posługujemy się niezmiennie od wieków i wciąż stanowią one doskonałą pomoc w organizacji codziennych obowiązków, będąc jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie do …

czytaj dalej
Zainteresowały Cię nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera, 
aby być na bieżąco!

Nie przegap żadnej promocji i informacji o nowościach.

2 osoby właśnie oglądają ten produkt.

2 osoby właśnie oglądają ten produkt.

Przewiń do góry