INFOLINIA:

Jak zaplanować dzień, tydzień, miesiąc i godzinę?

Picture of Kasia Kowalska

Kasia Kowalska

Członek zaspołu Manufaktury Kalendarzy

Dobre planowanie czasu to nie lada umiejętność. Mało kto z nas potrafi, bez wcześniejszej nauki, garści doświadczeń i porad bardziej doświadczonych osób tak zorganizować sobie dzień, by zmieścić w nim wszystko, w dodatku w odpowiednich proporcjach. Trzeba przecież uwzględnić czas na pracę, naukę i odpoczynek, na odrobinę hobby, dla rodziny i domowego zwierzaka. I wziąć pod uwagę nieprzewidziane zdarzenia, których spotyka nas przecież w życiu niemało. Planowanie czasu pracy, rozrywki i regeneracji sił będzie wymagać odpowiednich narzędzi, na początek przyda się inwestycja w dobry kalendarz lub planner. Bez zapisania rzeczy, które zrobić mamy jutro, w przyszłym tygodniu i za miesiąc, po prostu się nie da.

Czy planowanie czasu nauki, pracy i zabawy to dobry pomysł?

Choć z pewnością istnieją osoby, które na myśl o „rozpisaniu” kolejnego dnia dostają gęsiej skórki, dla większości z nas planowanie czasu pracy, nauki i przyjemności już w perspektywie dnia i tygodnia, okazuje się kluczem do efektywności. Dzięki wyszczególnieniu wszystkiego, co chcielibyśmy zrobić, łatwiej zapanować nad chaosem, co w prosty sposób przekłada się na skuteczność działań. Mało tego, już sam proces planowania sprawia, że lepiej, bo bardziej realistycznie, oceniamy swoje szanse na powodzenie przedsięwzięć, uczymy się organizacji i niejako nastawiamy się na osiągniecie celu. To ostatnie jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na sukcesach, ukierunkowuje bowiem sposób postrzegania rzeczywistości i determinuje sposób myślenia. Kiedy wiesz już, jak planować czas, okazuje się, że rzeczy, które odkładaliśmy tygodniami, są w zasięgu ręki, a wszystko po prostu zaczyna się układać.

Jak zaplanować dzień? Postaw na skuteczność w każdej godzinie 

Planowanie może sprawić dużo radości, ale może też wymagać bieżących modyfikacji konkretnego dnia. Przyda się wnikliwa obserwacja, zarówno własnych możliwości, tempa czynionych postępów, jak i popełnianych błędów. A tych na początku z pewnością będzie niemało. Warto więc zaopatrzyć się w dobry planner z podziałką godzinową lub kalendarz książkowy, w którym zanotujemy, co zamierzamy zrobić, ujmując czynności w odpowiednie ramy czasowe. Jeśli jednak zupełnie nie masz pojęcia, jak zaplanować dzień, przyda się mieć przy sobie zawsze coś do pisania, ołówek lub długopis oraz notesik, który posłuży za mapę myśli. Przelanie na papier wszystkich swoich pomysłów to świetny sposób na uporządkowanie zadań i krytyczne przyjrzenie się ich istotności.

Kilka porad, jak planować czas, by nie tracić cennych chwil

Każdego dnia czeka na nas sporo rozpraszaczy, z którymi będziemy musieli skutecznie się uporać, jeśli chcemy zrealizować plan. W przeciwnym razie niewykluczone, że kolejny wieczór spędzimy na frustracji kolejną straconą dobą. Jak planować czas, by nie pozwolić, aby godziny przeciekały nam przez palce? Przyda się wspomagać się silną wolą, postanowieniami i odkładaniem w czasie mniej istotnych spraw. Warto też korzystać z udogodnień, takich jak alarm, budzik, czy innego rodzaju powiadomienie, które obwieści przerwę na herbatę i przekąskę czy sprawdzenie poczty lub wiadomości w mediach. Niezwykle istotne będzie również ustalenie o poranku bądź wieczorem poprzedniego dnia swoich dobowych priorytetów. Jeśli musimy pilnie wykonać pracę, napisać tekst czy wykonać analizy i rozliczenia – bezwzględnie zróbmy to w pierwszej kolejności. W przypadku niespodziewanych wydarzeń to, co najistotniejsze, będzie po prostu załatwione. Do załatwienia pozostaną sprawy, które mogą poczekać.

Skuteczne planowanie czasu pracy i nauki na przestrzeni dni 


Kiedy planujemy strategię rozpisaną na dni, tygodnie i miesiące, warto będzie na początek wyznaczyć cel, realistycznie określić zakres zadań i rozłożyć je na kolejne okresy. Dobrą praktyką jest regularność i przyporządkowanie określonym czynnościom stałego dnia tygodnia, a nawet pory dnia. Skuteczność tego sposobu obrazują wszelkiego rodzaju kursy przygotowawcze, przewidziane właśnie na tygodnie i miesiące. Nie potrzeba szczególnie ambitnych celów, by nawet niewielka praca – ale stała i regularna – przyniosła zauważalne efekty. Planowanie czasu nauki, zupełnie tak samo jak planowanie czasu pracy, powinno mieścić się w określonych godzinach. Nadmiar obowiązków będzie powodować jedynie irytację i zadziała demotywująco. By nie zapomnieć o zobowiązaniu dnia, wystarczy kalendarz biurkowy wyposażony w okienka, w które wpiszemy zadania do wykonania na wybrane dni tygodnia, niczym do klasycznego planu lekcji.

Jak zaplanować dzień, miesiąc rok? – kilka kwestii dodatkowych

Planując dzień, tydzień czy najbliższe kilka miesięcy, warto zostawić nieco przestrzeni na nieoczekiwane zdarzenia, „wypadki przy pracy”, czy nowe czynności, które mogą okazać się w naszym życiu ważne. Dlatego planowanie stu procent czasu raczej nie powinno wchodzić w grę, nie jest też szczególnie korzystne z punktu widzenia psychiki. Dobre planowanie ma na celu odciążenie naszej głowy, nie odwrotnie – stworzeniu presji i określeniu celów niemożliwych do osiągnięcia w zwykły sposób. Jeśli planujemy dzień, zróbmy to poprzedniego wieczoru, a gdy próbujemy obrać strategię na najbliższe tygodnie, warto będzie poświęcić przemyśleniom i planom co najmniej kilka wieczorów. Twórzmy notatki, róbmy zestawienia i spisujmy nasze pomysły na listach – to pomoże uporządkować natłok myśli. Świetnymi pomocnikami będą zeszyty, notesy i gadżety, takie jak roczne kalendarze z podziałką tygodniową i mnóstwem miejsca wewnątrz na komentarze, opinie i rozmyślania, jak zaplanować dzień.

Powiązane artykuły

Ciekawostki

Kalendarz w telefonie czy książkowy? Plusy i minusy

Decyzja między korzystaniem z kalendarza w telefonie a tradycyjnym papierowym kalendarzem zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Przenośny kalendarz to narzędzie niezwykle pomocne dla …

czytaj dalej
Ciekawostki

Kalendarz książkowy dla nauczyciela

Praca nauczyciela wymaga ciągłej organizacji lekcji oraz skrupulatnego przestrzegania licznych terminów. Aby ułatwić sobie tę codzienną rutynę i efektywnie zarządzać czasem, warto wyposażyć się …

czytaj dalej
Ciekawostki

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2025 roku. Jak mądrze wykorzystać urlop?

W 2025 roku możemy oczekiwać wielu dni wolnych od pracy, które stanowią doskonałą okazję do zaplanowania odpoczynku i spełnienia marzeń. Mądrze wykorzystajmy urlop, aby …

czytaj dalej
Ciekawostki

TOP 9 praktycznych gadżetów reklamowych z logo dla każdej firmy

Zastanawiasz się, jakie gadżety reklamowe wybrać dla swojej firmy? A może nadal masz wątpliwości, czy taki sposób promocji jest właściwy? Odpowiadamy – gadżety reklamowe …

czytaj dalej
Zainteresowały Cię nasze artykuły?

Zapisz się do newslettera, 
aby być na bieżąco!

Nie przegap żadnej promocji i informacji o nowościach.

2 osoby właśnie oglądają ten produkt.

3 osoby właśnie oglądają ten produkt.

Przewiń do góry

Wpisz proszę Twoje zapytanie